"Uliczne schronisko sztuki"
- A. Nowaczyński o kabarecie
Paryż - stolica europejskiej kultury, rozrywki, mody. "Mekka artystów". Jednocześnie kolebka kabaretu.
Co było na początku? Z czego wywodzi się sztuka kabaretowa?
Początków tekstów i widowiska kabaretowego należy szukać w twórczości ludowej wędrownych artystów, tancerzy, śpiewaków, mimów. Jest silnie związany z tradycją ludową.
Pierwsze teksty kabaretowe przybierały formę kupletów i piosenek (zwykle anonimowe) głównie o tematyce politycznej i erotycznej. Oczywiście cenzurze taka twórczość nie spodobałaby się, dlatego bawiła ona jedynie najuboższe klasy społeczne. Były to piosenki uliczne, ale także śpiewano je w knajpach gdzie gromadził się lud Paryża.
Montmartre - siedlisko cyganerii artystycznej, zbuntowanej przeciwko rządzącą Francją klasą mieszczańską. W drugiej połowie XIX wieku mnożą się kawiarnie, w których zbierają się artyści. W takich miejscach czuli się oni swobodnie, gdyż nikt z wrogiego środowiska tam nie przychodził. Nie trwało to jednak długo. Kawiarnie zrobiły się modne, zaczęły zaglądać tam osoby ciekawe dziejących się tam dziwnych rzeczy.
Artyści uciekali, próbowali zmylić ciekawskich zmieniając wciąż miejsca spotkań. Nic to niestety nie dało. Ciekawski mieszczuch dotarł wszędzie, aby tylko poczuć dreszcz emocji spotkania ze zbuntowanym artystą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz